Soccer News NetBig Apple SoccerLA Soccer NewsChicagoland Soccer NewsDallas Soccer NewsPhilly Soccer NewsNew England Soccer NewsBig Apple Soccer HomeD.C. Soccer NewsSunshine Soccer News
Amateur Soccer

COSMOPOLITAN SOCCER LEAGUE

February 27, 2013
CSL INDOOR TOURNAMENT
Manhattan Celtic looks to hold on to its Premier Division title


By Jay Mwamba
BigAppleSoccer.com Contributor

Holders Manhattan Celtic begin its defense of the Cosmopolitan Soccer League Indoor Premier Division title against New York Pancyprians at the SuperDome in Waldwick, N.J. on Sunday.

The two sides are drawn in Group G, whose other members are Ramsey FC Black and SC Vistula Garfield.

Also bidding for the title again are New York Athletic Club, edged 1-0 by Celtic in last year’s final at the SuperDome. NYAC was drawn in Group H with SC Polonia Wallington, New York Dinamo and Vllaznimi FPSH.

Rounding off the field in the Premier Division are Ramsey FC Yellow, Jersey City Eagles, Hoboken FC 1912 and Team ‘Z” in Group I.

FEARLESS CELTS

With the bulk of his 2012 championship side returning to the SuperDome, Celtic coach Ian Woodcock can’t be blamed for feeling bullish.

“We’ll have a decent squad and will give it our best shot,” the Irish native said. “We’re rough and ready.”

Leading the Celtic attack again will be Julien Greco whose lone effort in the 1-0 decision over NYAC in the final clinched the then Second Division side the Premier title. It was his team-high sixth goal of the day-long tournament.

Also back for the Celts are striker Austin McCann, midfielder Charlie Grover, veteran defender Pat Kelly, Scotsmen Adam Mitchinson and Barrie Taylor and Irishman Barry Harbison.

Still, not wanting to underrate the opposition, Woodcock, who will turn out for the Celtic old timers in the competition’s Over-30s section, said: “There are quality teams in it like Pancyprians and as the old saying goes we shall respect all but fear none.”

The Premier Division winners will bag a $1,000 cash prize.

OPEN ENCORE?

In the eight-team Open Division, defending champions BW G Cosmos and 2012 losing finalists Manhattan Kickers are drawn apart in the first round.

SWEET SIXTEEN

Sixteen teams, meanwhile, are in contention for the Over-30 indoor crown whose previous winners, New York Albanians won’t be in attendance.

The tournament runs from 9:30 a.m. to 5:30 p.m. All games in the run-up to the final will be 14 minutes in duration. The final will be 18 minutes.

Cosmopolitan Soccer League
Schedule

Over-30s

Group A

BWG Cosmos

SC Gjoa

Hoboken FC 1912

Troy Turkish Utd



Group B

Barnstonworth Premier 'B'

JC Eagles 'A'

CPR Old Boys

Manhattan Kickers



Group C

FC Japan

SC Eintracht

JC Eagles B

Barnstonworth Premier 'A'



Group D

Manhattan Celtics

NY Hungaria

RTG SC

Team 'X'

OPEN DIVISION



Group E

New Amsterdam 1st

Manhattan Celtics

Mr. Dennehy’s

Manhattan Kickers



Group F

BWG Cosmos

Korabi SC

JC Eagles

New Amsterdam Rsvs



PREMIER DIVISION

Group G

Manhattan Celtics

NY Pancyprians

Ramsey FC Black

SC Vistula Garfield



Group H

SC Polonia Wallington

NY Dinamo

NYAC

Vilaznimi FPSH



Group I

Ramsey FC yellow

JC Eagles

Hoboken FC 1912

Team Z



TIME FIELD GROUP GAME

9:30am

#1 O-30 BW G Cosmos vs SC Gjoa

#2 O-30 Hoboken FC 1912 vs Troy Turkish Utd FC

#3 O-30 Barnstonworth Prm 'B vs JC Eagles 'A'

#4 O-30 CPR “Old Boys” vs Manhattan Kickers



9:46am

#1 O-30 FC Japan vs SC Eintracht

#2 O-30 JC Eagles 'B' vs Barnstonworth Premier 'A'

#3 O-30 Manhattan Celtics vs NY Hungaria

#4 O-30 RTG SC vs Team 'X'



10:02am




#1 OPEN New Amsterdam 1st vs Manhattan Celtics

#2 OPEN Mr. Dennehy’s vs Manhattan Kickers

#3 OPEN BW G Cosmos vs Korabi SC

#4 OPEN JC Eagles vs New Amsterdam Rsvs



10:18am




#1 O-30 BW G Cosmos vs Hoboken FC 1912

#2 O-30 SC Gjoa vs Troy Turkish Utd FC

#3 O-30 Barnstonworth Prm 'B' vs CPR Old Boys

#4 O-30 JC Eagles 'A' vs Manhattan Kickers



10:34am





#1 O-30 FC Japan vs JC Eagles 'B'

#2 O-30 SC Eintracht vs Barnstonworth Prm ‘A’

#3 O-30 Manhattan Celtics vs RTG SC

#4 O-30 NY Hungaria vs Team “X”



10:50am





#1 OPEN New Amsterdam 1st vs Mr. Dennehy’s

#2 OPEN Manhattan Celtics vs Manhattan Kickers

#3 OPEN BW G Cosmos vs JC Eagles

#4 OPEN Korabi SC vs New Amsterdam Rsvs



11:06am

#1 O-30 Troy Turkish Utd FC vs BW G Cosmos

#2 O-30 Hoboken FC 1912 vs SC Gjoa

#3 O-30 Manhattan Kickers vs Barnstonworth Prm 'B'

#4 O-30 CPR Old Boys vs JC Eagles 'A'



11:22am

#1 O-30 Barnstonworth Prm ‘A’ vs FC Japan

#2 O-30 JC Eagles 'B' vs SC Eintracht

#3 O-30 Team 'X' vs Manhattan Celtics

#4 O-30 RTG SC vs NY Hungaria



11:38am





#1 OPEN Manhattan Kickers vs New Amsterdam 1st

#2 OPEN Mr. Dennehy’s vs Manhattan Celtics

#3 OPEN New Amsterdam Rsvs vs BW G Cosmos

#4 OPEN JC Eagles vs Korabi SC



12:00pm





#1 PREM Manhattan Celtics vs NY Pancyprians

#2 PREM Ramsey FC – Black vs SC Vistula Garfield

#3 PREM SC Polonia Wallington vs NY Dinamo

#4 PREM NYAC vs Vllaznimi FPSH





12:16pm




#1 O-30 Quarterfinal Final #1


Winner Group 'A' vs Second Group 'B'




#2 PREM Ramsey FC – Yellow vs JC Eagles

#3 PREM Hoboken FC 1912 vs Team 'Z'




#4 O-30 Quarterfinal #2

Winner Group 'C' vs Second Group 'D'



12:32pm





#1 O-30 Quarterfinal #3

Winner Group 'B' vs Second Group 'C'




#2 PREM Manhattan Celtics vs Ramsey FC – Black

#3 PREM NY Pancyprians vs SC Vistula Garfield





#4 O-30 Quarterfinal #4

Winner Group 'D' vs Second Group 'A'

12:48pm




#1 OPEN Semifinal #1

Winner Group 'E' vs Second Group 'F'





#2 PREM SC Polonia Wallington vs NYAC

#3 PREM NY Dinamo vs Vllaznimi FPSH





#4 OPEN Semifinal #2

Winner Group 'F' vs Second Group 'E'

1:04pm





#1 O-30 Semifinal #1

Winner Qtrfinal #1 vs Winner Qtrfinal#2





#2 PREM Ramsey FC – Yellow vs Hoboken FC 1912

#3 PREM JC Eagles vs Team 'Z'




#4 O-30 Semfinal #2

Winner Qtrfinal #3 vs Winner Qtrfinal #4


1:20pm





#1 — —

#2 PREM SC Vistula Garfield vs Manhattan Celtics

#3 PREM Ramsey FC – Black vs NY Pancyprians

#4 — —



1:36pm




#1 O-30 FINAL

Winner Semifinal #1 vs Winner Semifinal #2





#2 PREM Vllaznimi FPSH vs SC Polonia Wallington

#3 PREM NYAC vs NY Dinamo





#4 OPEN FINAL

Winner Semifinal #1 vs Winner Semifinal #2

1:52pm




#1 —- —

#2 PREM Team 'Z' vs Ramsey FC – Yellow

#3 PREM Hoboken FC 1912 vs JC Eagles

#4 —- —





2:08pm





#1 PREM Quarterfinal #1

#3 1st Place vs #3 2nd Place, but not from same division





#4 PREM Quarterfinal #2

#1 2nd Place vs #2 or # 3 2nd Place depending on other quarterfinal

2:30pm





#1 PREM Semifinal #1

#2 First Place vs Winner Quarterfinal #1





#4 PREM Semifinal #2

#1 First Place vs Winner Quarterfinal #2

2:52pm





#1 PREM FINAL

Winner Semifinal #1 vs Winner Semifinal #2

 
 
 
Contact Us | Help | Advertising Information | Terms of Use |Privacy Policy | Site Map
Sports Vue Interactive
© 2014 Sports Vue Interactive, LLC All Rights Reserved